La Cinema Dacia: Cinci zile, 23 de trupe, 325 de participanți – Festivalul de teatru amator pentru adolescenţi, ediţia a IX-a

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedin

Mâine începe cea de-a noua ediție a festivalului STAGE – International Youth Theater Festival.  Festivalul Stage este un festival de teatru amator pentru adolescenţi şi este unicul festival de teatru amator premiat de EFA.

În perioada 19-23 septembrie 2018, scena din cadrul Cinema Dacia va găzdui peste 23 de trupe din 9 țări. STAGE International Youth Theater Festival a primit distincția EFFE LABEL- REMARKABLE FESTIVAL 2017-2018 ca o recunoaștere a valorii festivalului, oferită de către Asociația Festivalurilor Europene (EFA care de peste 60 de ani reunește 100 de festivaluri din peste 60 de ţări ) co-finanțată de Comisia Europeană, festivalurilor care-şi aduc contribuția la dezvoltarea și diseminarea valorilor culturale universale prin schimburi de experiență și multiculturalitate.

Două workshop-uri, „Percepție, Corp și Spațiu”, susținut de Alexandru Jurcan și Doru Rus, şi  „Caracterul în teatru, filme și desene animate”, coordonat de Adrian Barbu, vor completa lupta pentru cele nouă premiile oferite în cadrul festivalului:

  • Marele Premiul al Festivalului STAGE – Trofeul STAGE
  • Premiul pentru interpretare feminină rol principal LA CASA PANE
  • Premiul pentru Scenografie și Decor AZARIA FOOD
  • Premiul pentru interpretare masculină rol principal LA CASA PANE
  • Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
  • Premiul pentru interpretare masculină rol secundar,
  • Premiul pentru Regie,
  • Premiul Juriului şi
  • Premiul de Popularitate acordat prin vot de către spectatori.

Din România, juriul a selectat 13 trupe finaliste:

  • KAMÉLEON, Liceul Reformat „Lorántffy Zsuzsanna”, Oradea
  • TINCART, Liceul Teoretic ”Nicolae Jiga”, Tinca, Bihor
  • ASSENTIMENT, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin
  • LABIRINT, Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru
  • GENESIS, Palatul Copiilor Cluj
  • PARE-BRISE, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin
  • KATHARSIS, Liceul Tehnologic Transporturi Căi Ferate, Galați
  • THALIA, Colegiul Tehnic De Electronică şi Telecomunicații “Gh. Mârzescu”, Iaşi
  • AMG, Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad
  • TRUPA FĂRĂ NUME, Colegiul Dobrogean ,,Spiru Haret”, Tulcea
  • KATHARSIS ANTIC, Colegiul Național ”A. T. Laurian”, Botoșani
  • DIFAINII, Centrul DIFAIN CSA, Iași
  • ALETHEIA, Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif”, Bucureşti.

Dacă la ediţia precedentă remarcam abordarea în premieră a music hall-ului într-un festival de teatru amator pentru adolescenţi, în acest an vom avea parte de un prim volum: o antologie de texte dramatice care cuprinde atât lucrări ale adolescenților care participă la festival, cât și texte ale unor autori români contemporani deja consacrați.

STAGE International Youth Theater Festival este organizat din 2010 la Cluj de Fundaţia Părinţi din România prin filiala Părinţi Clujeni.

Cu menţiunea că intrarea este liberă la toată spectacole, vă oferim programul aşa cum a fost anunţat de către organizatori:

MIERCURI, 19 SEPTEMBRIE

10,00-11,00- Official Opening
11,00-12,00- Special Guest- Animax Drama Club Cluj- Palatul Copiilor
12,00-13,00- LABIRINT – „Văzătorule, nu fi un melc!” by Matei Vișniec
15,00-16,00 KHATARSIS CLASIC- ”Electra –Sofocle/ Electra by Sophocles
16-,00-17,00 Theater AMG- ”O scrisoare pierdută” după I.L. Caragiale/ A Lost Letter by Ion Luca Caragiale
17,00-18,30 Workshop – Percepție, Corp și Spaţiu în teatru/ Impro, Expression and Perception by Doru Rus, Alexandru Jurcan, Mihai Gligan

JOI 20 SEPTEMBRIE

9,00-10,00 Drama Studio DADA –Theater Company Pinklec ”Albă ca zăpada” Frații Grimm/ Snow White by Brothers Grimm
10,00-11,00 ALETHEIA- ”Mira și Manole” –Prof. Stârcea Alina Maria, Adaptare ”Meșterul Manole” Lucian Blaga/ „Mira And Manole” –Prof. Stârcea Alina Maria, Adapted script by ”Manole- The Builder” Lucian Blaga/
11,00-12,00 DRAMA 84- ”Adunarea Femeilor”, Aristofan/ ”Women in Tens” by Aristophanes
15,00-16,00 GENESIS- ”Cabaretul Cuvintelor”, Matei Visniec/ ”The Cabaret of Words” By Matei Vișniec
16-,00-17,00 KATHARSIS- ”Sânziana și Pepelea”, Vasile Alecsandri/ ”Sînziana and Pepelea” by Vasile Alecsandri

VINERI 21 SEPTEMBRIE

9,00-10,00 ASSENTIMENT ”Conversations conjugales” E. Ionesco și Danièle Sallenave/”Domestic Conversations”by Eugene Ionescu and Danièle Sallenave
10,00-11,00 TRUPA FĂRĂ NUME ”Femeile Savante”, Moliere /The Learned Ladies by Moliere
11,00-12,00 PAR-BRISSE ”Despre praf şi alte specii de peşti” Mihai Gligan/ „About dust and othes fish speciesby Mihai Gligan
12-,00-13,00 MASQUERADE ”…ESCU” – Tudor Musatescu / ”…ESCU” – Tudor Muşatescu. Special Guest- 2017 Grand Prix STAGE Festival

SÂMBĂTĂ, 22 SEPTEMBRIE

9,00-10,00 ORT BIALIK ”Narnia” By C.S. Lewis
10,00-11,00 TINCART ”Pictorul de Copilași”, Nadassy Laszlo/ ”The Painter of The Children” by Nadassy Laszlo
11,00-12,00 KAMÉLEON ”Visul unei nopți de vară”, W. Shakespeare/ A Midsummer Night’s Dream by W. Shakespeare
12,00-13,00 THALIA ”Vicleniile lui Scapin”, Moliere/ The Ruses of Scapin” by Moliere
14,00-15,00 şi  17,00-18,00 –WORKSHOP – ”The Character” in theater, movie, cartoons susținut de desenatorul Adrian Barbu

DUMINICĂ, 23 SEPTEMBRIE

10,00-11,00- Spectacol Surpriză- AMIGONG- Călătorie prin opera scriitorului (Adaptare după textele lui Radu Țuculescu)/ Travelling trough the writer’s drama (Based on Radu Țuculescu’s texts)
11,00-13,00 Premierea / Official Awards
13,00- Închiderea oficială a Festivalului STAGE / Closing Ceremony STAGE

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedin