Cupa Sportivă USAMV Cluj-Napoca – un mod inedit de promovare a spiritului studenţesc în comunitate

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedin

Dacă zile trecute primeam din partea Ligii Studenților Științelor Vieții  din USAMV  invitaţii la dezbateri pe teme de actualitate sau la achiziţionarea de răsaduri din soiuri controlate, iată că tinerii ce învaţă la facultăţile din Mănăştur au ales să ne ofere şi o competiţie sportivă: Cupa Sportivă a USAMV.

Derulată în paralel cu Congresul Studenţilor din România organizat în Aula ’’Mihai Șerban’’ a USAMV, cea de-a IV-a ediție a Cupei Sportive a USAMV Cluj-Napoca, a adus la un loc peste 550 de studenți. De luni și până miercuri, aceştia şi-au disputat medaliile în șase discipline: fotbal, baschet, volei, cros, tenis de masă și tenis de câmp. Toate cele cinci facultăți ale USAMV Cluj-Napoca au fost reprezentate în competiții, având parte și de încurajările a peste 1.500 de spectatori.

În prima zi a Cupei, luni, 23 aprilie, studenții sportivi s-au bucurat de vizita campioanei la baschet masculin, U Banca Transilvania Cluj, și a fotbaliștilor de la FC Universitatea Cluj.

 

Miercuri, la încheierea concursurilor, studenții clasați pe primele trei locuri la fiecare disciplină au fost premiați cu cupe, diplome și medalii. Lor li s-au alăturat zecile de voluntari, care au fost și ei premiați.

Iată și lista medaliaților:

Fotbal:

Locul 1. FC United Alo (în componența Denis Sasa, Vladut Peica, Valer Balatici, Elisei Muresan, Robert Moga, Virgil Motofelea, Marius Gramada, Horatiu Moldovan, Emanuel Negru); 2. Arsenal Cluj (Andrei Cioca, Adrian Rozsa, David Donea, Calin Jinor, Petrica Pintea, Lorand Szabo, Dani Avram, Paul Rus, Alex Rus, Florin Muresan); 3. Mondialii (Raul Laurentiu, Razvan Vonet, Sorin Soit, Robert Kercso, Raul Keresztez, Petrica Lazarean, Ionut Filip, Dragos Corches, Daniel Craciun, Mihai Nitu);

Tenis de masă

Fete: 1. Marta Hutton, 2. Maria Cristina Paunez, 3. Laurentia Bruma;

Băieți: 1. Flavius Groze, 2. Catalin Dulf, 3. Petrica Pintea;

Volei:

1. Angelo Muresan, Alexandra Grip, Vlad Popa, Georgiana Maier, Andrei Ispas; 2. Dan László, Bogdan Dura, Carla Marcu, Cosmina Teth, Mihai Ghic; 3. Felicia Radoviciu, Bogdan Moldovan, Szabolcs Szekeres, Andrei Hortolomei, Denisa Calbajos;

Tenis de câmp

Fete: 1. Cadar Diana Maroussia, 2. Tiple Madalina, 3. Chereches Mihaela;

Băieți: 1. Potarniche Valentin, 2. Nicoara Alexandru, 3. Spinu Floris;

Cros

Fete: 1. Alexandra Moldovan, 2. Delia Donici, 3. Estera Vaduva;

Băieți: 1. Danut Lacurezeanu, 2. Raul Nagy, 3. Angelo Muresan;

Baschet:

1. Alex Moldovan, Razvan Badica, Razvan Simonica, Ionut Popa, 2. Narcis Groza, Martha Hutton, Horatiu Zagrai, 3. Bogdan Nastai, Giorgiana Spaller, Razvan Buti.

Echipa de voluntari: 1. Sas Nicolae, 2. Vlad Mihalca, 3. Andrei Catuna.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedin